- Артист , який грав роль отця Михаїла у одному із серіалів сказав, що солдат, який воює немає права протягом трьох років сповідатися та причащатися. Правда це чи ні?
- Ні, це справжня нісенітниця. Дійсно, нещодавно по телебаченню на каналі ІСТV
транслювали цей серіал, у якому роль так званого о. Михаїла грав артист Дмитро Назаров. Артист грає роль,
але зовсім не знає церковних законів, канонів, уставу. Дуже багато людей черпають із кінофільмів, книжок, інтернету всякі дурниці, які не потрібні для життя людини. Кіно, книжка, інтернет — це добре, що маємо до них доступ, але ми повинні вибирати з усього найкорисніше для себе. Наприклад: на галявині ростуть на вигляд гарні квіти, трави, але одні з них — корисні для людини, навіть лікувальні, а інші, навпаки, — отруйні. Бджола збирає з корисних, лікувальних квітів нектар, а потім переробляє їх у мед. Так само ми повинні брати з кінофільмів, книжок, інтернету - те, що нам потрібно для нашого буття, те, що нам може знадобитися у житті.
Необдумані через своє незнання, неосмислені слова артиста так званого о. Михаїла заводять віруючих людей в оману. Кухарі, медичні працівники також беруть участь у війні — одні готують їжу, інші виносять поранених із поля бою, роблять перев'язки, операції, а інші зі зброєю в руках захищають нашу українську землю, нашу Батьківщину, вільний народ України, нашу Українську Православну церкву, православну віру, своїх батьків, дітей, сестер, братів, цілісність і незалежність країни, за рівність, братерство, свободу. Хіба це гріх? Хіба це перешкода до ісповіді та причащання? Звісно, що ні!
Тривалість і міра посту перед Святим Причастям можуть бути різними залежно від внутрішнього стану християнина, а також об'єктивних умов його життя. Зокрема, при гострих або хронічних захворюваннях, що потребують особливого режиму харчування, а для жінок при вагітності та годуванні піст може бути скорочений, полегшений або скасований. Це також стосується і християн, що на тимчасовій або постійній основі перебувають в умовах світського спільножительства, яка передбачає загальне харчування — це військові підрозділи, лікарні, інтернати, спецшколи, місця позбавлення волі. Так що ніяких перешкод захисникам немає. Сповідайтеся та Причащайтеся Святих Христових Тайн — Тіла та Крові.
Христос сказав: «Той, хто споживає Моє Тіло та п'є Кров Мою має життя вічне, і Я його воскрешу в останній день». Євхаристія — центральне Таїнство Церкви. Регулярне причастя необхідне людині для спасіння, відповідно до слів Господа Ісуса Христа: істинно кажу вам: якщо не будете споживати Плоті Сина Людського та пити Його Крові, то не будете мати життя в собі.
- На якій мові ведеться служба у церкві?
- Богослужбова мова в нас церковнослов’янська. Ми українці, належимо до сім'ї слов'янських народів і служимо старослов'янською мовою, що її залишили нам великі наші вчителі — святі рівноапостольні Кирил і Мефодій. Між іншим, греки служать старогрецькою мовою, грузини — старогрузинською, румини — церковноруминською, англомовні народи служать староанглійською. Тобто, усі православні народи, зокрема й слов'яни мають свою богослужбову мову. А проповіді у хра
мах України сьогодні виголошують тією мовою, якою спілкується більша частина парафіян і здебільшого це проповіді українською мовою. Українська мова є офіційною для ведення всієї документації Української Православної Церкви, для офіційного сайту, теле- та радіопередач.
- Зараз Великий Піст, як навчитися прощати?
- Бог прощає людині все у чому вона кається. Якщо людина грішить і не кається, то вона не отримує прощення. І це не тому, що Господь не хоче її прощати, а тому що така людина не може вмістити в себе благодать прощення. І ми також повинні прощати людям усе, навіть тоді, коли вони нас не розуміють.
митрофорний протоієрей Іоанн Кавчак