Розкажіть про Великий піст. Що таке сповідь, причастя? Що можна і що не можна вживати у Великий піст?
Цього тижня розпочався великий піст — найдовший серед усіх чотирьох.
Триватиме він сім тижнів — від м'ясниць і до Великодня, тому й називається великим. Встановлено його на спомин про те, що Ісус Христос провів 40 днів у пустелі, де постив і готувався до служіння людям. Тож для того, щоб очистити свою душу від поганих вчинків, які ми називаємо гріхами, церквою перед святом Пасхи встановлені піст і сповідь. До речі, цей піст найсуворіший, оскільки обмежується вживання страв, напоїв, будь-які розваги навіть інтимне життя.
Сам Ісус Христос проводив 40 днів і ночей у молитві і пості тим самим готуючи себе на служіння родові людському.
Яку роль відіграє піст у житті людини? Сила потрібна людині, щоб вона виконувала фізичну роботу, яка на неї покладається, втративши її — стає безсилою. Так само буває і в духовному житті людини. Щоб розвивати духовне життя потрібна духовна сила, але звідки її взяти?
Одного разу до Ісуса Христа прийшов батько, упав на коліна і просив його, щоб той вигнав із його хворого хлопця злого духа, бо апостоли не могли цього зробити. Ісус Христос зробив це і хлопець видужав у ту ж мить. Апостоли зрозуміли, що їм чогось бракує. І коли прийшов Ісус Христос, то вони запитали його про причину своєї невдачі. Він розповів, що цей рід нічим не виганяється - лише постом і молитвою. Звідси ми бачимо, що в апостолів ще не було цієї духовної сили, яка здобувається постом і молитвою.
Джерело всього зла є наше серце або, вірніше, наша душа. “Із серця людського виходять лихі помисли, перелюби, любодійства, крадіжки, вбивства, злоба, лукавство, лихварство”. Наше тіло само по собі не може бути ні добрим, ні злим, воно стає таким, яка в нього є душа. Людина і прагне до Бога, як створіння Боже,'але гріх її тягне вниз і тому в душі людини завжди точиться боротьба, про яку апостол Павло говорить так: “Доброго, чого хочу, не роблю, а зло, якого не хочу, роблю”. Усяке зло спочатку буває малим, і якщо його зараз же не припинити, із ним не боротися, воно почне зростати.
Церква вчить: “Хай не зайде сонце в гніві вашому", тобто не лягай спати, не примирившись із ворогом своїм. А ми що робимо, чи робимо так, як учить церква? І тому свята церква неділю перед Великим постом називає “Прощальною". Вступаючи в дні Великого посту, ми повинні простити всім своїм винуватцям і примиритися з тими, кого самі чим-небудь скривдили.
У дні Великого посту ми повинні частіше відвідувати церкву, молитися вдома, робити добрі діла, сповідатися і причащатися
Сповідь — це Божественне Таїнство, у якому християнин визнає свої гріхи Богові в присутності священника і через це Таїнство отримує прощення гріхів видимо від священника, а невидимо від Бога. Ісус Христос сказав: “Кому відпустите гріхи, тим відпустяться, а на кому задержите, то задержаться".
Святе причастя — це Божествене Таїнство, встановлене Ісу- сом Христом на Тайній Вечері. У цьому Таїнстві християнин отримує Божественне Тіло у вигляді хліба та Божественну Кров Ісуса Христа у вигляді вина. Хліб та вино перетворюється в Тіло і Кров Ісуса Христа Пресвятим Духом підчас Служби Божої.
Тому Ісус Христос говорить: “Хто Тіло моє споживає та Кров Мою п'є, той має життя вічне і того воскрешу я останнього дня”.
"Немає гріха непростимого, крім гріха нерозкаяного” - говорить преподобний Єфрем Сірін. Багато прикладів істинного покаяння Церква завжди подає нам у повчання. Ось один із них. Біля ліжка, на якому лежав помираючий батько, стояв його єдиний син. Цей юнак завдав своєму батькові багато горя, тому, що був безрозсудний і легковажний. Юнак рано лишився матері, батько сам зайнявся вихованням сина, хотів укласти в нього всю свою душу, щоб зробити доброю, чесною людиною. Але син рано став на широку дорогу розпусти, погані друзі затягли його на гріховну стежку пияцтва, дармоїдства. Скільки разів батько його не умовляв, він не слухав ні порад, ні прохання. Та ось батько дуже тяжко захворів і, відчув наближення смерті, покликав свого сина і прощаючись із ним сказав: «Дитя моє, ти бачиш, що я вмираю, підійди ближче до мене і не бійся, ти більше не почуєш від мене нарікань. Знай, що за життям я вже не жалкую, мені шкода тільки тебе. Як би мені хотілося бачити тебе добрим юнаком. Не прошу тебе виправдатися, не беру з тебе клятви про це, але дай мені слово, що після моєї смерті, протягом тижня будеш заходити на кілька годин у кімнату, у якій я зараз вмираю». Син, щоб не засмутити батька, пообіцяв виконати його прохання.
У перший день після похорону приходить юнак у кімнату, де помер батько. Немає більше серед живих його батька, не почує він його нарікань. Повна свобода, живи, як хочеться. Минає хвилина за хвилиною, і в пам'яті сина виникає дорогий образ батька, роздавленого горем, і незрозуміла раніше туга защеміла в його серці. Думки одна за одною понеслися в його голові — одна жалісливіша за іншу. «Адже любив мене батько, - подумав юнак - скільки трудів і турбот поклав він, щоб виростити мене. І чим я йому відплатив? Своїми поганими вчинками загнав його до могили». Згадалися йому друзі з якими пиячив ночами і днями, втрачаючи здоров'я і здібності. Проходила година за годиною, а юнак сидів, опустившись на стілець, схиливши зажурену голову, опустивши руки, і сльози текли по його обличчю. Цього вечора юнак не пішов до своїх друзів. Минали день за днем, у юнака заговорила совість. Знав помираючий батько, коли просив сина заходити до його кімнати протягом тижня. За ці дні юнак опам'ятався і- вирішив порвати зі своїм минулим і почати нове життя.
Завершувався Великий піст Чистим четвергом та Страсною суботою. У цей час посилено готувалися до свята.
Отже, якщо вирішили очистити свою душу, зміцнити свою волю, стати сильнішими й здоровішими, а в наш час це не завадить
— відмовтеся від м'ясних і молочних продуктів, утримайтесь від брудних слів, поганих думок, гріховних вчинків, надмірних веселощів, покиньте вживати спиртні напої, киньте палити.
Потрібно включити в раціон гриби, квашені огірки, капусту, помідори, сушені ягоди та фрукти, квасолю, горох, боби, олію та інші продукти, які багаті на всякі вітаміни, що потребує наш організм.
Дорогі брати і сестри, дорогі діти! Звертаюся до Вас усіх незалежно від віропереконання і національності. У дні Великого посту прощаймо всі провини своїм ближнім і просімо у них пробачення, якщо кого-небудь чимось скривдили і образили. Бажаю вам усім посповідатися і причаститися Святих Христових Тіла і Крові, жити мирно, у злагоді та любові й полюбити одне одного, так як полюбив нас грішних Син Божий, що зійшов на землю і Своєю хресною смертю викупив наші гріхи, обмиваючи хрест Своєю Чесною і Животворящою Кров'ю. “Благодать Божа зо всіма, хто незмінно любить Господа нашого Ісуса Христа".
митрофорний протоієрей Іоанн Кавчак