Розкажіть про пости у Православній церкві.
У святій Православній церкві є як однодневні, так і багатодневні пости, підготовчий та євхаристійний піст.
До однодневних належать: Хрещенський святвечір - 18 січня, Усікновіння глави Іоанна Предтечі - 11 вересня, Воздвижения Хреста Господнього - 27 вересня та середа і п'ятниця протягом року, крім загальниць і Святок.
Багатодневні: Великий піст - 40 днів (перед Пасхою).Петрів піст - кількість днів завжди різна (перед святом ап. Петра і Павла).
У спенський піст - з 14 по 27 серпня перед Успінням Божої Матері.Різдвяний (Пилипів піст перед Різдвом Христовим із 28 листопада по 6 січня).
Практика підготовчого посту регується аскетичною традицією Церкви. Піст у формі утримання від скромної їжі й віддалення від розваг, супроводжуваний старанною молитвою та покаянням, традиційно передує причащенню Святих Таїн. Тривалість і міра посту перед Святим Причастям можуть бути різними залежно від внутрішнього стану християнина, а тра- кож об'єктивних умов його життя, а саме гострі або хронічні захворювання. Для жінок при вагітності та годуванні піст може бути полегшений або скорочений, або скасований, це стосується і тих, хто тимчасово або постійно перебувають в умовах спільного проживання, яке передбачає загальне харчування — це військові підрозділи, лікарні, інтернати, місця ув'язнення. Сформована в наші дні практика, згідно з якою причасник кілька разів на рік постує три дні перед причастям цілком відповідає Переданню Церкви.
Від підготовчого посту слід відрізняти євхаристійний піст у строгому сенсі слова — повне утримання від їжі та пиття з опівночі до Святого Причастя. Цей піст канонічно обов'язковий. При цьому вимога євхаристійного посту не застосовується до немовлят, а також до осіб, які страждають на важкі гострі захворювання, що предбачають приймання ліків або вживання їжі, наприклад, при цукровому діабеті та до помираючих. Канонічне правило передбачає утримання у період підготовки до Святого Причастя від подружнього спілкування, про стриманість напередодні причастя. Християнина, що має шкідливу звичку тютюнопаління, Церква закликає відмовитися від неї. Тим, хто не має поки що для цього сили, слід утриматися від паління з опівночі, а по можливості — із вечора напередодні причастя.
митрофорний протоієрей Іоанн Кавчак