Неділя 5-та Великого посту. Прп. Марії Єгипетської.
Настоятель храму прот.Іоанн відслужив божественну літургію під час якої разом з віруючими молився за мир та закінчення війни на сході України.
ч.Іоанн
5-та неділя великого посту, абопреподобної Марії Єгипетської
“Повчання з життя Преподобної Мари Єгипетської”.
У нинішню неділю Св. Церква вшановує пам'ять Преп. Марії Єгипетської.
Марія була простою дівчиною, поки жила при своїх батьках, але, як залишила 15-ти літньою дівчиною батьківський дім, - так «загрузнула в багні пристрастей і розпусти», що здавалося, виходу, їй звідсіля немає. Усе, що вона мала — красу, свіжість юних сил і душу — усе віддала на тілесну втіху і розкошування. І так пройшло 17 літ її буйного, розпусного життя. Щасливі діти, які свою волю покоряють волі батьків і вихователів, щасливі й батьки, які оберігають дітей своїх від сваволі. Те, що сталося з Марією, статися може з кожною свавільною дитиною.
Уже осквернила Марія своїми гріхами всю землю Єгипетську, але для неї цього ще мало, вона хоче занести гріхи свої в святиню Єрусалимську. Почула, що від’їздить корабель із молодими людьми до Єрусалиму на поклоніння Хресту Господньому. Марія задумала й цю нагоду використати в напрямі своїх пристрастей, - от уже й пливе вона в святе місто, пливе такою грішницею, якою була в Єгипті. Єрусалим. Тут Голгофа, та й гріб Господній, тут із кожної закутини землі віє святістю. Здається, що тут немає місця на пристрасті. Але пристрасть Марії і тут не знає впину, і тут вона живе так, що пекло, дивлячись на її життя, радується, а Ангел Охоронець плаче. Та тільки пекло радується перед сльозами, а Ангел плаче перед радістю: скоро почнеться обернення грішниці. Настав день урочистого поклоніння Хресту Господньому. Марія разом із іншими хоче увійти у храм, але для такої грішниці храм недоступний. Скільки разів наближалася вона до його воріт, стільки разів зверталася під тиском юрби. Усі люди вступають до храму, вона одна, при всіх зусиллях зостається ззовні. Тут уперше заговорила її совість і заговорила сильно й грізно, так, що Марія перелякалася, - відчула всю мерзотність своїх гріхів, і тут — побачила на стіні ікону Божої Матері. У гірких сльозах покаяння вона падає ниць перед Заступницею роду християнського, просить у Неї заступництва, обіцяє віднині посвятити все своє життя їй і Божественому Синові. І недаремні були її сльози, недаремна молитва: тепер вона вільно ходить у храм, і чинить поклоніння Хресту Господньому. Тут вона умивається душею, і по виході з храму, знов поклоняється до чудотворної ікони Божої Матері, і чує від Неї так, ніби, наказ відійти в зайорданську пустелю.
Це для нас християн приклад повчальний і втішний, щоб ми не потрапляли в зневіру щодо свого спасіння. Хто б міг подумати, що в поганій душі Марії засіяло світло благодаті Божої? А воно засіяло, і засіяло так ясно, що Марія стала немов би світлоносним ангелом.
Чи це тільки один такий приклад? Ні! їх багато в історії Церкви Христової. Хто, наприклад, був розп'ятий по правиці Спасителя? Якщо кажуть розбійник, то це вже зла людина. Одначе він із хреста перейшов просто в рай. А преподобна Євдокія?
Вона за окремим висловом була жінкою всього світу, - і дитина диявола стала дитиною Божою. А преподобний Варвар? Він убив щось із 300 людей, у тому числі двох священників. А Св. Святомученик Кипріян? Страшний і вірний слуга князя темряви. Багато було подібних прикладів, на яких бачимо сповнення слів Спасителя: “Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!”/Лк.19,10/.
Сильний гріх, а ще сильніша Благодать Божа!
Тяжкі були гріхи Марії, але і велике її покаяння, далеко від світу, в зайорданській пустині. Головні її подвиги покаяння — це молитва і піст. 47 літ пустиня дає їй їжу. Такий її піст. А яка молитва? - Вона молиться днями й ночами, обмиваючись слізьми, не маючи ні хатини, ні одежини, молиться на самоті. І цей подвиг пустинного покаяння продовжувався 47 літ! І цього подвигу доконує слаба фізично жінка!. Може скажемо, що не в наших силах такі подвиги покаяння, - але, це наводимо для подиву, а не наслідування. Якщо б нам 47 літ життя, а хоч 40 днів Чотиридесятниці і 7 сім днів Страсної седмиці щорічно проводити так, як годиться в покаянні й молитві - це було б для нас велике діло!
За перемогу над собою, за велике покаяння, за постійний піст і молитву, заступися Пречиста Діво Маріє за нас грішників перед престолом Божим. Взиваємо до Тебе Пренепорочна Мати Маріє, моли Бога за нас! Амінь
Прот.Іоанн Кавчак