27 грудня – Неділя 30-та після П’ятидесятниці.20 – річчя відкриття Вознесенської церкви.
Інтервью газети Тандем:
Святкування 20-річчя
27 грудня громадяни міста відзначали 20-річчя з дня відкриття Вознесенської церкви після багатодесятирічного закриття, часткового руйнування та занедбання. Не всі роменчани знають її історію. Тож ми зустрілися з настоятелем Вознесенської церкви митрофорним протоієреєм Іоанном Кавчаком, попросивши його розповісти цікаві деталі:
• У неділю, 27 грудня відбулося святкування 20-річчя Вознесенської церкви. Як воно проходило?
- До нас завітало дуже багато людей, адже всі хотіли розділити радість та поділитися гарним настроєм. Від церковної громади та громади міста я отримав у подарунок ікону Спасителя та Хрест.
- Розкажіть, які Ви отримали нагороди на честь свята?
- Секретар Роменської міської ради Валерій Мицик вручив грамоти за вагомий внесок у відродження та розвиток Вознесенської церкви.
- Скажіть, будь-ласка, із чого починається Історія створення Вознесенськоїцеркви?
- До 1700 р. у м. Ромни Вознесенької церкви не було. Та є документи, у яких розкриваються деякі важливі факти. У 1700 році міський житель пан Андрій Гайдук виділив під містом власну землю для будівництва церкви, побудованої на кошти Роменсь-кого священника Романа Висоцького, просвітера Ярошівсько-го. Як бачимо, що в місті церкви не було, а земля подарована не в місті, а під містом за кріпосним валом, де люди почали селитися не раніше XVII століття. Не збереглося ніякого документу чи опису церкви, яка була первісною збудована о. Романом Висоцьким. Вона видно була невеликою і збудована зі старої розібраної церкви, тому що через 70 років богослужіння була закрита. У середньому за 60 років Вознесенський приход збільшився і громада вирішила побудувати дзвіницю, а під нею церкву, на честь мучениці Варвари. 4 вересня 1753 р. закладено кам'яний храм, а 17 грудня 1763 р. освячений. Приход збільшувався і став багатолюдним. Священник із прихожанами звернулися до митрополита Київського з проханням розібрати стару закриту дерев'яну церкву, а матеріали використати на випалку цегли для нової Вознесенської церкви.
- Коли відбулося закладання нової будівлі?
- Закладення Вознесенської церкви відбулося 10 травня 1795 p., а закінчилося ЗО серпня 1797 р. Отже церква будувалася 2 роки, 4 місяці і 20 днів. До 1801 р. виконувалися внутрішні і оздоблювальні роботи. Значних перебудов храм зазнав 1898 р. - були розтесані вікна, зменшені хори, зроблений новий іконостас. Нову Вознесенську церкву було освячено в неділю 21 липня 1801 р.
- Яка доля чекала на церкву, чи продовжували працювати над її оздобленням?
- У1905 р. Церковну садибу було огороджено цегляним парканом із металевою решіткою і ворітьми художньої роботи. Ворота збереглися, ми їх капітально відреставрували і встановили на своєму місці з вул. Соборною. (Про перейменування вул. Леніна на вул. Соборна, будучи депутатом міської ради, ініціативу подав я особисто. Дякуючи депутатам за підтримку маємо тепер церковну вулицю).
• Чи справді біля церкви знаходився будинок, у якому навчалися діти?
- Так, це правда, навчалися 40 дітей. Заняття відбувалися
саме в цьому домі, що належав церкві, а пізніше "дякуючи радянській владі» був відібраний у церкви. 30-ті роки стали страшними та чорними для більшості церков.
- Вознесенська церква була закрита на той час?
- 5 грудня 1930 р. церковні дзвони знято і переплавлено, а майно зникло у невідомому напрямку. Остаточно закрили і опечатали церкву 22 березня 1935 р. У період німецької окупації, незадовго до звільнення міста, в 1943 р. богослужіння в церкві відновилося. Можна зробити з цих документів висновок, хто нищив і палив церкви, а хто відкривав. Богослужіння тривало до 60-х років. Довгий час у церкві був кінопрокат. У середині 90-х р. церква була повернена громаді.
Після назначения мене настоятелем, з 4 січня 1996 року-по сьогоднішній час, разом із допомогою громади та меценатів ми змогли відновити всю красу Вознесенської церкви.
Із 1996 р. і до сьогоднішнього дня я труджуся зранку до пізнього вечора, а інколи вночі. Та за це все я вдячний Господу Богу. Я дотримався свого слова, промовленого 4 грудня 1995 р., зробивши з церкви справжню красуню.
- Які плани у Вас на майбутнє?
- Маю намір у наступному році, якщо Бог дасть дожити, зробити повне освячення церкви. Крім того, встановити дату пам'яті створення церкви, а це - 225 років. У майбутньому планую написати книгу про історію та важливі факти розвитку Вознесенської церкви.
- Щоб Ви хотіли побажати вірянам напередодні Новорічних свят?
- Дорогі брати і сестри, молодь і діти! Усіх Вас вітаю з Новим 2016 роком та Різдвом Христовим! Міцного тілесного здоров'я, душевного спасіння, мирного життя, світлого неба, достатку, доброти. Нашій владі благорозуму, воїнам витримки, мужності, сили і всім повернутись неушкодженими до своїх рідних. Бізнесменам і меценатам розвитку справи, а Матінці Україні зберегти свою землю і святу віру. Благослови і збережи Вас усіх Господи Боже. Зі святами!